Imię Ewa w różnych językach

Ewa to piękne imię pochodzenia hebrajskiego. Nie oznacza to jednak, że tylko w języku hebrajskim znajdziemy odpowiednik tego pięknego imienia pierwszej kobiety na ziemi. Żyjemy jednak w Polsce, dlatego na początku trzeba zatrzymać się przy polskiej wersji tego imienia.

EWA – z pozoru to tylko trzy litery. Mogłoby się wydawać, że to nic wielkiego. Ot, krótkie imię jak każde inne. Nie do końca. Gdyby tak było, czym wytłumaczylibyśmy fakt ogromnej popularności tego imienia w Polsce? Musi ono zawierać w sobie coś więcej skoro rodzice decydują się dać swojemu dziecku właśnie to, a nie żadne inne, imię.

EVE, EVA – to z kolei formy tego imienia Ewa w języku najbardziej popularnym na świecie, czyli angielskim. Niewiele różnią się od jego polskiej wersji. W kwestii pisowni jest to tylko jedna litera: v zamiast w.

EVA – nie pomyliłam się przy pisaniu, pomiędzy dwoma samogłoskami ma być „v“. Jest to bowiem wersja niemiecka, włoska, hiszpańska i portugalska. Bowiem we wszystkich tych językach zapisuje się je w ten sam sposób.

ÈVE – jak można się łatwo domyślić patrząc na zapis, jest to wariant imienia w języku francuskim. Nie pokuszę o objaśnienie wymowy. Różnice w zapisie muszą wystarczyć.

Ева – wersja rosyjska.  Jak w każdym języku zaczyna się od samogłoski „e”. Niektórych może jednak dziwić natomiast litera, które następuje po niej. Kto jednak miał styczność z tym językiem wie, że znaczy ona tyle samo co nasze „w“.

Єва – zapis nieco zbliżony do języka rosyjskiego. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem jest to imię Ewa w języku ukraińskim.

Żyjemy w Polsce, jednak nie oznacza to, że nie możemy znać innych języków. Jeśli nie mamy czasu na ich naukę, lub nie mamy do tego powołania zainteresujmy się tym co najciekawsze czyli różnymi wersjami naszych imion. Chyba każdy chciałby wiedzieć jak  zwracano by się do niego np. w Hiszpanii. Wystarczy poświęcić naprawdę niewiele czasu, aby zaspokoić swoją ciekawość.
Imię Ewa jest zapisywane bardzo podobnie w wyżej wspomnianych językach. Występują jedynie niewielkie różnice. Nie mają one jednak większego wpływu na wymowę. Nie zmieniają również faktu, że imię Ewa jest bardzo piękne. Dodatkowo stale cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród rodziców. Stąd wiele popularnych kobiet noszących imię Ewa.