Kiedy Ewa obchodzi imieniny?

Każdy z nas, oprócz urodzin, obchodzi również imieniny. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiśmy się skąd właściwie wzięła się tradycja tego święta?

Jak sama nazwa wskazuje chodzi o święto związane z konkretnym imieniem. Każdy wie, że poszczególnym dniom w roku patronują święci lub błogosławieni. Wspomnienie liturgiczne danego świętego jest dniem jego imienin. Nie musi to być koniecznie data jego urodzin, czasami jest to po prostu dzień tradycyjnie przypisywany temu imieniu. Dawniej panował zwyczaj aby nadawać nowo narodzonemu dziecku takie imię, w jakiego patrona dniu przyszedł na świat. Wtedy urodziny pokrywały się z imieninami. Teraz imię dziecka wybiera się dowolnie, dlatego większość z nas obchodzi osobno pamiątkę swoich urodzin, a osobno dzień swojego patrona.  Zwyczaj ten jest szczególnie popularny w Polsce, nie oznacza to jednak, że w innych krajach nie obchodzi się imienin. Są one obchodzone w krajach katolickich, ze względu na wiarę w pośrednictwo świętych patronów w drodze człowieka do nieba. Protestanci nie uznają tej idei, dlatego w ich kościele nie ma tradycji imienin. Jeśli zdarzy się sytuacja, że w kalendarzu jest więcej niż jedna data święta patrona, wtedy imieniny obchodzone są w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

Kiedy obchodzone są imieniny Ewy? Oczywiście pierwszym skojarzeniem jest dzień 24 grudnia – Wigilia czyli imieniny Ewy i Adama. To jednak nie jedyny dzień, kiedy wspominamy świętą o tym samym imieniu. Drugim dniem jest 14 marca. Co różni te dwa wspomnienia? Oczywiście święta, którą wspominamy. W grudniu jest to święta Ewa – pierwsza kobieta na ziemi, w marcu zaś święta Ewa z Leodium.

Ewy – matki wszystkich ludzi nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Nie każdy natomiast zna postać świętej Ewy z Leodium. Nie jest znana dokładna data ani miejsce jej narodzin. Przypuszcza się, że przyszła na świat w samym Leodium lub w jego okolicach w pierwszych latach XIII stulecia. Od młodości czuła się powołaną do życia w rekluzji, czyli całkowitego zamknięcia się w skromnym pomieszczeniu, z którego nie można było wychodzić. W przypadku Ewy była to cela przylegającą do kolegiaty św. Marcina. Działała na rzecz podtrzymania i rozszerzenia święta Bożego Ciała w Leodium.

Imieniny to okazja nie tylko do wspomnienia patrona danego dnia, ale również do świętowania. W tym wyjątkowym dniu solenizant tradycyjnie otrzymuje życzenia imieninowe oraz prezenty. Jest to dzień tylko trochę mniej hucznie obchodzony od urodzin.