Wigilia – imieniny Ewy i Adama

Magiczny dzień Wigilii to nie tylko 24 godziny poprzedzające Święta Bożego Narodzenia. To również liturgiczne wspomnienie pierwszych rodziców, czyli imieniny Ewy i Adama. Jednak przygotowania do wigilijnej wieczerzy w większości przypadków przyćmiewają świętowanie dni patrona. Dzień 24 grudnia poprzedzony jest czterema niedzielami oczekiwania na narodzenie Jezusa Chrystusa, czyli czasem adwentu.

Mówiąc o wigilii koniecznie trzeba wspomnieć skąd w ogóle wzięła się ta tradycja.  Słowo wigilia pochodzi od łacińskiego vigilare, co znaczy: czuwać, być czujnym. W Kościele od starożytności obchodzono wigilie, czyli czuwano, aby o północy godnie powitać nadejście dnia świątecznego. Tradycyjnie w Wigilię Bożego Narodzenia oczekujemy przyjścia Jezusa w gronie rodziny. Razem z bliskimi zasiadamy również do wieczerzy, gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka. Jest ona symbolem Gwiazdy Betlejemskiej, która doprowadziła Trzech Króli do betlejemskiej stajenki.

Spożycie wigilijnej wieczerzy poprzedza odczytanie fragmentu Ewangelii mówiącego o narodzeniu Jezusa. Następnym krokiem, bez którego wigilia nie może się obejść, jest dzielenie się opłatkiem i wzajemne składanie życzeń. Oczywiście takich, które płyną prosto z serca. Pamiętajmy bowiem, że składamy je najbliższym nam osobom, więc nie warto uczyć się gotowych formułek. Wyjątkiem są wigilie np. w szkole bądź pracy; wtedy życzenia z pewnością będą bardzie oficjalne, co nie wyklucza ich szczerości i autentyczności.

Zwyczaje dotyczące ilości i zawartości wigilijnych potraw są różne. Nie ulega jednak wątpliwości, że symbolem tej wyjątkowej wieczerzy są potrawy z ryby, zwłaszcza karpia. W starożytności ryba symbolizowała Jezusa. Zwyczajowo podaje się także m.in. barszcz z uszkami, grzyby z kapustą, ryby gotowane lub pieczone, kluski z makiem oraz kompot z suszonych owoców. Na ogół przygotowuje się od 7 do 9 potraw.  We wschodnich regionach obowiązkowo podaje się kutię. Tradycyjnie pozostawia się wolne nakrycie dla niespodziewanego gościa lub symbolicznie dla Chrystusa. Po skończonej wieczerzy wspólnie śpiewa się kolędy.

W tym szczególnym dniu poprzedzającym noc narodzin Jezusa Chrystusa nie zapominajmy o jego patronach, czyli Ewie i Adamie. Przecież dzień imienin ma się tylko raz w roku. Złóżmy więc im życzenia i uczcijmy ten wyjątkowy dzień na tyle, na ile możemy. Z pewnością nie można zapomnieć o złożeniu życzeń, choćby przy pomocy imieninowej e-kartki. Na przyjęcie imieninowe przyjdzie czas choćby i w święta.