Znaczenie imienia Ewa

Każde ludzkie imię niesie za sobą jakieś inne znaczenie. Co więc kryje się pod tym noszonym przez pierwszą kobietę na ziemi – EWĘ?
Ewa to imię pochodzenia hebrajskiego. Nie ma zgodności co do tego od jakiego konkretnie słowa. Możliwości są dwie: od hajja oznaczającego być lub hawwa czyli wzięta od męża albo dająca życie. Przyjęto powszechnie, że oznacza imię to oznacza po prostu „życie“. Według Biblii nosiła je pierwsza kobieta stworzona z żebra Adama. Z powodu tego, że ciążyło na nim jarzmo grzechu popełnionego przez Ewę w dawnych czasach było ono źle postrzegane.

Liczba tego imienia to trójka oznaczająca ludzi pełnych życia, a także zapału do działania oraz ludzi stale dążących ku nowym celom i sukcesom mimo przeciwności losu. Jeśli chodzi o planetę tego imienia to jest nią Merkury. Znakiem zodiaku zaś jest Panna. Kolorem Ewy jest niebieski. Totemy, zarówno zwierzęcy ( gołębica ), jak i roślinny ( lilia ) są symbolami niewinności.

Wspomniana niewinność nie oznacza jednak pokojowego charakteru Ewy. Jest to bowiem osoba buntownicza, wścibska i zazdrosna. Te minusy równoważą plusy charakteru czyli zdecydowanie i pracowitość. Znaczenie tego imienia wskazuje również na niechęć Ewy do jakichkolwiek ograniczeń i prób sterowania jej życiem. Ta kobieta lubi kroczyć własnymi ścieżkami i sama decydować o swoim losie i o tym, co będzie w danym momencie a czego zdecydowanie nie.

Ewy są również skryte, nie przepadają za ujawnianiem swych myśli i uczuć. Przez to z pozoru mogą wydawać się kobietami oziębłymi. Jest to jednak opinia krzywdząca, ponieważ jeśli w grę wchodzi prawdziwa miłość Ewa kocha cały sercem i potrafi być naprawdę czuła. Nie zmienia to jednak faktu, że przedstawicielki płci pięknej noszące to imię są bardzo nieufne, nie tylko w stosunku do potencjalnych partnerów, ale i innych ludzi w ogóle. Dlatego posiadają tylko starannie dobranych przyjaciół. W kwestii miłości trzeba również wspomnieć, że Ewę bardzo łatwo jest zranić. Stąd też jej nieufność do ludzi.

Ewy potrafią od najmłodszych lat same rozwiązywać swoje problemy, dzięki czemu potrafią sobie doskonale poradzić kiedy przychodzi się im zmierzyć z trudnościami dorosłego życia. Dlatego też zawodami, w których ,kobiety noszące to imię, będą się najlepiej odnajdywały to: matematyk, analityk, dziennikarz oraz ekonomista.
Ewa często sprawia wrażenie, że wszystko przychodzi jej łatwo, dlatego też jej osobowość często określana jest jako „ta, co króluje w niebie i na ziemi”.

Imię Ewa w innych językach brzmi podobnie do polskiego odpowiednika.